معرفی کتاب سووشون سَوُوشُون نوشته سیمین دانشور

0
1535
کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور
کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور
معرفی کتاب سووشون سَوُوشُون نوشته سیمین دانشورReviewed by پرستو آشتیان on Apr 29Rating: 5.0معرفی کتاب سووشون سَوُوشُون نوشته سیمین دانشور | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمرمان سووشون شاهکار ادبی سیمین دانشور و همچنین ادبیات ایران به شمار می‌رود. این کتاب همواره در رده پرفروشترین آثار داستانی ایران قرار گرفته است

رمان سووشون (تلفظ صحیح سَوُوشُون ) شاهکار ادبی سیمین دانشور و همچنین ادبیات ایران به شمار می‌رود. این کتاب همواره در رده پرفروشترین آثار داستانی ایران قرار گرفته است و آن را از استثنائات معاصر می‌دانند. سووشون دارای درونمایه‌های تاریخی، سیاسی، اجتماعی و حماسی است. نمادهای سنتی ایرانی که در داستان به کار رفته است آن را به اثری ارزشمند مبدل می‌سازد.

داستان سووشون شرح گزارش‌گونه‌ای از شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه و احوالات مردم شیراز تحت تأثیر جنگ جهانی دوم و حضور انگلیسی‌ها در منطقه است. متن ساده و روان و استفاده از واژه‌های عامیانه؛ این کتاب را به کتابی خوش‌خوان نزد خوانندگان تبدیل کرده است. نام داستان برگرفته از مراسم سیاوشان (به زبان عامیانه و با لهجه شیرازی: سووشون) و یا سوگ سیاوش می‌باشد که قبل از اسلام برگزار می‌شده است.

دو شخصیت اصلی داستان سووشون زری و یوسف، زن و شوهری روستایی می‌باشند. یوسف نماد قشر روشنفکر و اسطوره‌ی وطن‌پرستی ایران پنداشته می‌شود که حاضر نیست از ارزش‌های قومی و سنتی خود دست بکشد و زیر یوغ بیگانگان برود. زری سرا نماد زن ایرانی دانسته‌اند که تمام فداکاری و تلاشش در جهت حفظ کانون گرم خانواده است.

سیمین دانشور داستان را سووشون نام نهاده زیرا، یوسف نیز همانند سیاوش به ناجوانمردی و یکه و تنها در برابر دشمنان کشته می‌شود و زری را به سوگ خود می‌نشاند، مرگ او تبدیل به نهضتی مردمی می‌شود و از اینرو نقش بسیار پررنگی در داستان ایفا می‌کند. بسیاری از صاحب نظران شخصیت یوسف را از لحاظ تفکر و شهامت شبیه به جلال آل احمد و زری را به علت خصوصیت‌هایی چون شکیبایی و استقامت مصداق شخصیت سیمین دانشور دانسته شده است.

تاریخ آخرین بروز رسانی: ۱۵ شهریور ۱۳۹۶

تاریخ انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *