زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکا نویسنده آلمانی زبان

0
2583
فرانتس کافکا
فرانتس کافکا
زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکا نویسنده آلمانی زبانReviewed by پرستو آشتیان on Mar 30Rating: 5.0زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکا نویسنده آلمانی زبان | نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسمفرانتس کافکا نویسنده‌ی آلمانی زبان اهل پراگ از تأثیرگذارترین افراد بر ادبیات قرن بیستم می‌باشد. او سبک نوینی از نوشتار را ارائه داده است

فرانتس کافکا نویسنده‌ی آلمانی زبان اهل پراگ از تأثیرگذارترین افراد بر ادبیات قرن بیستم می‌باشد. او سبک نوینی از نوشتار را ارائه داده است که گابریل گارسیا مارکز در این باره می‌گوید: خواندن آثار کافکا سبب شد متوجه شوم می‌توان به شیوه‌ای متفاوت نوشت.

فرانتس کافکا دارای مشکلات خانوادگی بوده و هیچ‌گاه نتوانست با پدر و مادرش ارتباط خوبی برقرار کند. تأثیر اختلافات با پدرش که فردی مستبد بوده همواره در آثارش مشهود است و یکی از زمینه‌های داستانی‌اش اختلاف پدر و پسر می‌باشد.

فرانتس کافکا دچار افسردگی شدید و پریشانیهای روحی بوده است و همیشه از اینکه دیگران به ضعفهای جسمی و روحی‌اش پی ببرند مضطرب و نگران بوده است. سایر مضامینی که در داستانهای او یافت می‌شوند یأس، ناامیدی، پوچی و همچنین بیگانگی و شکنجه‌های روحی و جسمی هستند.

تعداد بسیار کمی از داستانهای کوتاه فرانتس کافکا در زمان حیاتش منتشر شد و او بیش از نود درصد از آثارش را سوزانده است. وی همچنین به “ماکس برود” نزدیکترین دوستش وصیت کرد که تمام دست‌نوشته‌هایش اعم از داستان، نامه و خاطرات را ناخوانده از بین ببرد، اما برود به این وصیت عمل نکرد و تا زمان حیاتش به جمع‌آوری و انتشار آثار کافکا پرداخت.

فرانتس کافکا هیچ‌یک از داستان‌های بلندش را به اتمام نرساند و بسیاری از داستانهای کوتاه را نیز نیمه‌تمام یا مبهم رها کرد و برود برای چاپ آنها مجبور به تکمیل و مرتب نمودن آنها شده است.

ترجمه آثار فرانتس کافکا از پرچالش‌ترین ترجمه‌ها شناخته شده است. در بسیاری از موارد واژه‌های انتخابی او به آلمانی معنای خاصی برای شخص خودش دارد و اکثر اصطلاحات دوپهلو و باابهام می‌باشند. همچنین کاربرد جمله‌های بسیار بلند (در برخی موارد یک صفحه) بر مشکلات مترجمان افزوده است. ترجمه‌های مختلفی از آثار کافکا در ایران موجود می‌باشند که ترجمه‌ای از داستانهای مسخ، گروه محکومین، قصر، آمریکا، محاکمه و تعدادی از نامه‌ها و یادداشت‌های روزانه می‌باشند.

تاریخ آخرین بروز رسانی : ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۴

4/5 (4)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *